eBay

eBay

Príbeh o založení eBay pred viac ako 20 rokmi pod menom AuctionWeb, 3. septembra 1995 – je pomerne známy: ostatní technickí giganti majú svoje garáže, eBay má svoj PEZ dávkovač. Alebo skôr snúbenica zakladateľa Pierra Omidyara ho nemala. Bolo to práve jej túžba jednoduchšie rozšíriť svoju kolekciu, ktorá inšpirovala Omidyara, aby vytvoril spôsob, ako zjednodušiť predaj a nákup online.

Ale, ako zistil už každý začínajúci podnikateľ, dobrý nápad a dobrý kód neprinášajú ziskové podnikanie. A dôvod prechodu eBay z malého projektu na fungujúcu spoločnosť je oveľa menej roztomilý ako príbeh PEZ. Omidyar prevádzkovala svoju firmu z domu a jeho poskytovateľ internetových služieb mu začal účtovať viac „Como decimos en España más información aquí y también necesitas escuchar aspiradoras sin bolsa„. eBay začal bezplatne, ale rýchlo priťahoval toľko prevádzky, že internetová služba zvýšila jeho mesačný účet na 250 dolárov. Teraz, keď ho to stálo už skutočné peniaze, Omidyar sa rozhodol spoplatňovať inzerentov. Vytvoril poplatok, ktorý je podobný tomu, ktorý eBay používa dnes: nominálny poplatok za pridanie položky (10 centov vtedy a dnes len o trošku vyšší, a to 25 centov a percento konečnej predajnej ceny.

Platby, ktoré prišli s dennou poštou boli malé – v niektorých prípadoch boli mince nalepené na indexové karty. Tieto malé platby však prichádzali v hromadách. eBay získal 1.000 dolárov v prvom mesiaci. Medzitým sa tržby stránky zdvojnásobili: 2500 dolárov v druhom mesiaci, potom 5 000 dolárov a potom 10 000 dolárov. Omidyar nakoniec získal iný pohľad na túto svoju záľubu. Povedal si, že má záľubu, ktorá mu prináša viac peňazí ako jeho práca. Takže prišiel čas ukončiť svoj regulárny pracovný pomer a venovať sa už len podnikaniu.

eBay je dnes nadnárodná spoločnosť pre elektronický obchod, ktorá uľahčuje online predaj pre predávajúcich, ale aj spotrebiteľov. Má ústredie v San José v Kalifornií. Spoločnosť spravuje eBay.com, internetovú aukčnú a nákupnú webovú stránku, v ktorej ľudia a firmy nakupujú a predávajú širokú škálu tovarov a služieb na celom svete. Okrem svojho predaja v štýle aukcií sa webová stránka rozšírila o nákupy „Hneď to kúpiť“. V minulosti ponúkal aj online prevody peňazí cez PayPal, ktorý bol dcérskym podnikom eBay v úplnom vlastníctve od roku 2002 do roku 2015.

Jednou z prvých položiek predaných na AuctionWeb bolo zlomené laserové ukazovátko za 14,83 dolárov. Bolo to úžasne, a tak Omidyar kontaktoval víťazného uchádzača, aby sa opýtal, či pochopil, že laserové ukazovátko bolo pokazené. V odpovedajúcom e-maile kupujúci vysvetlil: „Som zberateľ zlomených laserových ukazovátok.“

Jeffrey Skoll bol najatý ako prvý nový prezident spoločnosti na začiatku roka 1996. V novembri 1996 vstúpila spoločnosť eBay do prvej licenčnej zmluvy s inou spoločnosťou s cieľom využívať technológiu SmartMarket na predaj leteniek a iných cestovných produktov. Rast bol fenomenálny, v januári 1997 bolo na webovej stránke umiestnených 2 000 000 aukcií, v porovnaní s 250 000 počas celého roku 1996. Spoločnosť oficiálne zmenila názov svojej služby z AuctionWeb na eBay v septembri 1997. Pôvodne patrila spoločnosti Echo Bay Technology Group, poradenskej spoločnosti Omidyara. Omidyar sa pokúsil zaregistrovať doménové meno echobay.com, ale zistil, že ju už je obsadené Echo Bay Mines, spoločnosťou sústrediacu sa na ťažbu zlata, a tak zaregistroval svoju druhú voľbu, eBay.com. V tom čase spoločnosť mala 30 zamestnancov, pol milióna používateľov a príjmy vo výške 4,7 milióna amerických dolárov v Spojených štátoch.